Začátek školní docházky je v životě malého školáka velkou změnou. Nové prostředí, pravidla a povinnosti mohou přinést spoustu nových zážitků, kamarádství, ale také výzev a stresu. Záleží vám na tom, aby váš budoucí školák zvládl přechod na základní školu hladce a bez zbytečné nervozity? Zjistěte, jak rozvíjet předškoláky efektivně a zábavně a jak vybrat nejlepší knihy pro předškoláky.
Proč je kvalitní příprava tak důležitá?
Děti při nástupu do školy potřebují nejen znalosti, jako je například počítání do 5 nebo rozlišování barev. Potřebují také dovednosti, jako jsou schopnost soustředit se, samostatnost, emoční a sociální zralost. Nedostatečná příprava či zralost dítěte může způsobit, že se dítě cítí přetížené. Ruku v ruce s přetížením přichází často ztráta motivace, frustrace a nechuť k učení.
Mnoho rodičů má za to, že se děti věnují přípravě do školy dostatek času v mateřské škole – proč se tedy přípravě věnovat ještě doma? Někdy samotná příprava ve školce nemusí stačit. Některé potřebují více času, aby si některé dovednosti předškoláka osvojily, dalším důvodem může být také častá nemocnost. Proč se tedy nevěnovat rozvoji předškoláka i doma? Vždyť i učení může být zábava!
5 nejčastějších potíží při nástupu do školy
Zaměřte se při přípravě budoucího prvňáčka na 5 klíčových dovedností, které bývají nejčastějším důvodem neúspěchu při adaptaci na školní prostředí:
1. Nedostatečně rozvinutá grafomotorika
Psaní je pro prvňáčky obvykle zcela novou dovedností, kterou si musí postupně osvojit. Pokud nemá dítě rozvinutou jemnou motoriku, může zažívat při nácviku psaní frustraci.
Psaní a kreslení přitom může být hračka – vyzkoušejte s dětmi rozcvičovací a uvolňovací cviky, které dětem pomohou zvládnout levou zadní všechny základní tahy písmen. V knize
Slečno i kluku – rozcvičuj ruku! najdete spoustu inspirací na jednoduchá a zábavná cvičení pro rozvoj grafomotoriky. Děti potěší také
Zábavná bludiště pro šikovné děti a
Velká kniha spojovaček, které pomáhají uvolnit ruku.
Mezi další způsoby, jak procvičit grafomotoriku, patří kreslení, malování nebo modelování z plastelíny, pracovní listy pro předškoláka – fantazii a zábavě se zkrátka meze nekladou.
2. Problémy se soustředěním
Schopnost udržet pozornost je pro úspěšný start ve školním prostředí velice důležitá. Hrajte hry, které vyžaduji pozornost a koncentraci – třeba pexeso, puzzle,
bludiště, skládačky nebo čtěte pohádkové knížky.
Vyzkoušejt můžete zábavnou pátrací hru
Najdi mě! Lesní dobrodružství, která hravou formou trénuje postřeh, trpělivost i soustředění. Nebo vsaďte na knížku
Dinosvět – zábavné aktivity z pravěku, která potěší všechny milovníky dinosaurů i jejich rodiče. Uvnitř najdete spoustu hravých aktivit pro rozvoj koncentrace, jako jsou spojovačky, bludiště, dinosauří puzzle a domino, omalovánky, hádanky a úžasnou pravěkou deskovku.
TIP:
Od obrazovky zpátky ke knihám: Rady a tipy, jak vybrat knížky pro děti
3. Sociální a emoční nezralost
Sociální a emoční zralost se u předškolních dětí stále vyvíjí – každé dítě také po sociální a emoční stránce dozrává svým tempem. Sociálně nezralé dítě může po nástupu do školy zažívat obavy z neúspěchu, frustraci, pocity nepochopení… To vše ztěžuje adaptaci a navazování nových přátelství. Pokud chcete svého předškoláka podpořit, povzbuzujte ho v kontaktu s vrstevníky a pomozte mu v konfliktních situacích pochopit emoce vlastní i emoce ostatních.
4. Nedostatečná znalost základních pojmů
Při nástupu dětí do první třídy se obvykle očekává, že mají dostatečně osvojený pojem času, prostoru, barev nebo tvarů. Procvičujte s dětmi základní pojmy, jako jsou barvy, tvary, roční období nebo počítání do 10.
Pracovními sešity pro předškoláky
Hravé počítání a
Hravá abeceda jsou skvělé k procvičování počítání do 10, základních matematických dovedností a abecedy. Čeká vás spousta barevných obrázků, spojovaček, dokreslovaček a dalších hravých úkolů, které děti budou bavit. Pokud chcete dětem pomoci pochopit tvary, barvy, prostorovou orientaci nebo základní počty, vsaďte na inspirativní knížku
Jedeme do školy.
TIP: Zaznamenejte si všechny vzpomínky, úspěchy i pokroky v
Albu předškoláčka. Vlepujte fotografie, zapisujte zajímavé postřehy či zážitky, na které si jednou rádi společně zavzpomínáte.
5. Nesprávná výslovnost
Nesprávná výslovnost nebo obtíže s artikulací mohou ovlivnit porozumění, komunikaci i pozdější osvojování čtení a psaní. Pokud výslovnost vašeho předškoláka potřebuje dopilovat, vyzkoušejte zábavné hry pro rozvoj řeči a správné výslovnosti z knížek
Rozhýbej svůj jazýček,
Naučím se všechny hlásky nebo
Logohrátky.
Co když vás trápí pochybnosti?
Pokud si lámete hlavu, jestli je vaše dítě dostatečně zralé a připravené na nástup do školy, oceníte knihu
Z předškoláka školákem. Je plná rad a ukázek, jak efektivně rozvíjet rozumové i grafomotorické schopnosti. Dozvíte se také, jaké důvody nejčastěji vedou k odkladu školní docházky a jak vypadá posouzení školní zralosti v pedagogicko-psychologické poradně. Jako bonus kniha obsahuje 90 zábavných pracovních listů pro předškoláky – ty mohou skvěle posloužit jako vodítko, jestli je vaše dítě na školu připravené.
Nebojte se zeptat také učitelek v mateřské školce, které vám poskytnou cennou zpětnou vazbu. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na pedagogicko-psychologickou poradnu a vyžádejte si odborné posouzení školní zralosti nebo diagnostiku předškoláka.